Tabell Världsmästerskapet Kvalet UEFA 2022

Grupp A

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Serbien75016 – 817
2Portugal65016 – 416
3Luxemburg6245 – 146
4Irland6138 – 85
5Azerbajdzjan7064 – 151

Grupp B

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Sverige65112 – 315
2Spanien64113 – 513
3Grekland6217 – 69
4Georgien7154 – 124
5Kosovo7154 – 144

Grupp C

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Italien64012 – 114
2Schweiz64010 – 114
3Bulgarien7236 – 108
4Nordirland6135 – 75
5Litauen7164 – 183

Grupp D

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Frankrike6308 – 312
2Ukraina7109 – 89
3Finland6227 – 78
4Bosnien och Hercegovina6118 – 77
5Kazakstan7045 – 123

Grupp E

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Belgien65021 – 416
2Tjeckien73212 – 911
3Wales6318 – 711
4Estland6148 – 164
5Belarus7166 – 193

Grupp F

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Danmark88027 – 024
2Skottland85113 – 717
3Israel84318 – 1513
4Österrike83411 – 1410
5Färöarna8164 – 174
6Moldova8074 – 241

Grupp G

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Nederländerna86129 – 619
2Norge85115 – 617
3Turkiet84119 – 1515
4Montenegro83311 – 1111
5Lettland8158 – 135
6Gibraltar8083 – 340

Grupp H

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Ryssland86113 – 519
2Kroatien85113 – 317
3Slovakien8229 – 810
4Slovenien8349 – 910
5Malta8158 – 175
6Cypern8153 – 135

Grupp I

RankLagSMVMFMMSPoäng
1England86024 – 320
2Polen85125 – 817
3Albanien85311 – 715
4Ungern83313 – 1211
5Andorra8267 – 196
6San Marino8081 – 320

Grupp J

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Tyskland87123 – 321
2Rumänien84311 – 813
3Nordmakedonien83215 – 1012
4Armenien8328 – 1112
5Island82411 – 158
6Liechtenstein8072 – 231

Kommande matcher i Världsmästerskapet Kvalet UEFA

Grupp A

  1. 2021-11-11

    1. 18:00
      Azerbajdzjan

      Luxemburg
      Bakus Olympiastadion Baku
    2. 20:45
      Irland

      Portugal
      Aviva Stadium Dublin
  2. 2021-11-14

    1. 20:45
      Portugal

      Serbien
      Estádio da Luz Lissabon
    2. 20:45
      Luxemburg

      Irland
      Stade Josy Barthel Luxemburg

Grupp B

  1. 2021-11-11

    1. 18:00
      Georgien

      Sverige
      Batumi Stadium Batumi
    2. 20:45
      Grekland

      Spanien
      Olimpiako Stadio Aten
  2. 2021-11-14

    1. 20:45
      Spanien

      Sverige
      Estadio La Cartuja Sevilla
    2. 20:45
      Grekland

      Kosovo
      Olimpiako Stadio Aten

Grupp C

  1. 2021-11-12

    1. 20:45
      Italien

      Schweiz
      Stadio Olimpico Rom
    2. 20:45
      Nordirland

      Litauen
      Windsor Park Belfast
  2. 2021-11-15

    1. 20:45
      Schweiz

      Bulgarien
      Swissporarena Luzern
    2. 20:45
      Nordirland

      Italien
      Windsor Park Belfast

Grupp D

  1. 2021-11-13

    1. 15:00
      Bosnien och Hercegovina

      Finland
      Bilino Polje Zenica
    2. 20:45
      Frankrike

      Kazakstan
      Stade de France Paris Saint-Denis
  2. 2021-11-16

    1. 20:45
      Finland

      Frankrike
      Olympiastadion Helsinki Helsingfors
    2. 20:45
      Bosnien och Hercegovina

      Ukraina
      Bilino Polje Zenica

Grupp E

  1. 2021-11-13

    1. 20:45
      Belgien

      Estland
      Koning Boudewijnstadion Bryssel
    2. 20:45
      Wales

      Belarus
      Cardiff City Stadium Cardiff
  2. 2021-11-16

    1. 20:45
      Wales

      Belgien
      Cardiff City Stadium Cardiff
    2. 20:45
      Tjeckien

      Estland
      Generali Ceská pojištovna Arena Prag

Grupp F

  1. 2021-11-12

    1. 18:00
      Moldova

      Skottland
      Stadionul Zimbru Chisinau
    2. 20:45
      Österrike

      Israel
      Wörthersee Stadion Klagenfurt
    3. 20:45
      Danmark

      Färöarna
      Parken Köpenhamn
  2. 2021-11-15

    1. 20:45
      Skottland

      Danmark
      Hampden Park Glasgow
    2. 20:45
      Österrike

      Moldova
      Wörthersee Stadion Klagenfurt
    3. 20:45
      Israel

      Färöarna
      Netanya Municipal Stadium Netanya

Grupp G

  1. 2021-11-13

    1. 18:00
      Norge

      Lettland
      Ullevaal Stadion Oslo
    2. 18:00
      Turkiet

      Gibraltar
      Basaksehir Fatih Terim Stadyumu Istanbul
    3. 20:45
      Montenegro

      Nederländerna
      Stadion Pod Goricom Podgorica
  2. 2021-11-16

    1. 20:45
      Nederländerna

      Norge
      De Kuip Rotterdam
    2. 20:45
      Gibraltar

      Lettland
      Victoria Stadium Gibraltar
    3. 20:45
      Montenegro

      Turkiet
      Stadion Pod Goricom Podgorica

Grupp H

  1. 2021-11-11

    1. 18:00
      Ryssland

      Cypern
      Gazprom Arena Sankt Petersburg
    2. 20:45
      Malta

      Kroatien
      National Stadium Ta’ Qali
    3. 20:45
      Slovakien

      Slovenien
      Štadión Antona Malatinského City Arena Trnava
  2. 2021-11-14

    1. 15:00
      Slovenien

      Cypern
      Stadion Stožice Ljubljana
    2. 15:00
      Kroatien

      Ryssland
      Stadion Poljud Split
    3. 15:00
      Malta

      Slovakien
      National Stadium Ta’ Qali

Grupp I

  1. 2021-11-12

    1. 20:45
      Andorra

      Polen
      Estadi Nacional Andorra la Vella
    2. 20:45
      England

      Albanien
      Wembley Stadium London
    3. 20:45
      Ungern

      San Marino
      Puskás Aréna Budapest
  2. 2021-11-15

    1. 20:45
      San Marino

      England
      San Marino Stadium Serravalle
    2. 20:45
      Albanien

      Andorra
      Air Albania Stadium Tirana
    3. 20:45
      Polen

      Ungern
      PGE Narodowy Warszawa

Grupp J

  1. 2021-11-11

    1. 18:00
      Armenien

      Nordmakedonien
      Republican Stadium Jerevan
    2. 20:45
      Tyskland

      Liechtenstein
      Volkswagen Arena Wolfsburg
    3. 20:45
      Rumänien

      Island
      Stadionul Ghencea Bukarest
  2. 2021-11-14

    1. 18:00
      Nordmakedonien

      Island
      National Arena Tose Proeski Skopje
    2. 18:00
      Armenien

      Tyskland
      Republican Stadium Jerevan
    3. 18:00
      Liechtenstein

      Rumänien
      Rheinpark Stadion Vaduz

Resultatet i de senaste matcherna i Världsmästerskapet Kvalet UEFA

Grupp A

  1. 2021-10-12

    1. 20:45
      Portugal

      Luxemburg
      5-0 (3-0)
      Estádio Algarve Faro
    2. 20:45
      Serbien

      Azerbajdzjan
      3-1 (1-1)
      Stadion Rajko Mitic Belgrad
  2. 2021-10-09

    1. 20:45
      Luxemburg

      Serbien
      0-1 (0-0)
      Stade de Luxembourg Luxemburg
    2. 18:00
      Azerbajdzjan

      Irland
      0-3 (0-2)
      Bakus Olympiastadion Baku
  3. 2021-09-07

    1. 20:45
      Irland

      Serbien
      1-1 (0-1)
      Aviva Stadium Dublin
    2. 18:00
      Azerbajdzjan

      Portugal
      0-3 (0-2)
      Bakus Olympiastadion Baku
  4. 2021-09-04

    1. 18:00
      Irland

      Azerbajdzjan
      1-1 (0-1)
      Aviva Stadium Dublin
    2. 18:00
      Serbien

      Luxemburg
      4-1 (2-0)
      Stadion Rajko Mitic Belgrad
  5. 2021-09-01

    1. 20:45
      Luxemburg

      Azerbajdzjan
      2-1 (2-0)
      Stade de Luxembourg Luxemburg
    2. 20:45
      Portugal

      Irland
      2-1 (0-1)
      Estádio Algarve Faro

Grupp B

  1. 2021-10-12

    1. 20:45
      Kosovo

      Georgien
      1-2 (1-1)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
    2. 20:45
      Sverige

      Grekland
      2-0 (0-0)
      Friends Arena Solna
  2. 2021-10-09

    1. 18:00
      Georgien

      Grekland
      0-2 (0-0)
      Batumi Stadium Batumi
    2. 18:00
      Sverige

      Kosovo
      3-0 (1-0)
      Friends Arena Solna
  3. 2021-09-08

    1. 20:45
      Kosovo

      Spanien
      0-2 (0-1)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
    2. 20:45
      Grekland

      Sverige
      2-1 (0-0)
      Olimpiako Stadio Aten
  4. 2021-09-05

    1. 20:45
      Kosovo

      Grekland
      1-1 (0-1)
      Fadil Vokrri Stadium Pristina
    2. 20:45
      Spanien

      Georgien
      4-0 (3-0)
      Estadio Nuevo Vivero Badajoz
  5. 2021-09-02

    1. 20:45
      Sverige

      Spanien
      2-1 (1-1)
      Friends Arena Solna
    2. 18:00
      Georgien

      Kosovo
      0-1 (0-1)
      Batumi Stadium Batumi

Grupp C

  1. 2021-10-12

    1. 20:45
      Bulgarien

      Nordirland
      2-1 (0-1)
      Vasil Levski Stadion Sofia
    2. 20:45
      Litauen

      Schweiz
      0-4 (0-3)
      LFF Stadium Vilnius
  2. 2021-10-09

    1. 20:45
      Schweiz

      Nordirland
      2-0 (1-0)
      Stade de Genève Genève
    2. 15:00
      Litauen

      Bulgarien
      3-1 (1-0)
      LFF Stadium Vilnius
  3. 2021-09-08

    1. 20:45
      Nordirland

      Schweiz
      0-0 (0-0)
      Windsor Park Belfast
    2. 20:45
      Italien

      Litauen
      5-0 (4-0)
      Mapei Stadium Reggio Emilia
  4. 2021-09-05

    1. 20:45
      Schweiz

      Italien
      0-0 (0-0)
      Sankt Jakob-Park Basel
    2. 18:00
      Bulgarien

      Litauen
      1-0 (0-0)
      Vasil Levski Stadion Sofia
  5. 2021-09-02

    1. 20:45
      Italien

      Bulgarien
      1-1 (1-1)
      Stadio Artemio Franchi Firenze
    2. 20:45
      Litauen

      Nordirland
      1-4 (0-1)
      LFF Stadium Vilnius

Grupp D

  1. 2021-10-12

    1. 20:45
      Ukraina

      Bosnien och Hercegovina
      1-1 (1-0)
      Arena Lviv Lviv
    2. 16:00
      Kazakstan

      Finland
      0-2 (0-1)
      Astana Arena Nur-Sultan
  2. 2021-10-09

    1. 18:00
      Finland

      Ukraina
      1-2 (1-2)
      Olympiastadion Helsinki Helsingfors
    2. 15:00
      Kazakstan

      Bosnien och Hercegovina
      0-2 (0-1)
      Astana Arena Nur-Sultan
  3. 2021-09-07

    1. 20:45
      Frankrike

      Finland
      2-0 (1-0)
      Groupama Stadium Décines-Charpieu
    2. 20:45
      Bosnien och Hercegovina

      Kazakstan
      2-2 (0-0)
      Bilino Polje Zenica
  4. 2021-09-04

    1. 20:45
      Ukraina

      Frankrike
      1-1 (1-0)
      Olimpiyskyi Kiev
    2. 15:00
      Finland

      Kazakstan
      1-0 (0-0)
      Olympiastadion Helsinki Helsingfors
  5. 2021-09-01

    1. 20:45
      Frankrike

      Bosnien och Hercegovina
      1-1 (1-1)
      Stade de la Meinau Strasbourg
    2. 16:00
      Kazakstan

      Ukraina
      2-2 (0-1)
      Astana Arena Nur-Sultan

Grupp E

  1. 2021-10-11

    1. 20:45
      Belarus

      Tjeckien
      0-2 (0-1)
      Central Stadium Kazan
    2. 20:45
      Estland

      Wales
      0-1 (0-1)
      A. Le Coq Arena Tallinn
  2. 2021-10-08

    1. 20:45
      Tjeckien

      Wales
      2-2 (1-1)
      Sinobo Stadium Prag
    2. 20:45
      Estland

      Belarus
      2-0 (0-0)
      A. Le Coq Arena Tallinn
  3. 2021-09-08

    1. 20:45
      Wales

      Estland
      0-0 (0-0)
      Cardiff City Stadium Cardiff
    2. 20:45
      Belarus

      Belgien
      0-1 (0-1)
      Central Kazan
  4. 2021-09-05

    1. 20:45
      Belgien

      Tjeckien
      3-0 (2-0)
      Koning Boudewijnstadion Bryssel
    2. 15:00
      Belarus

      Wales
      2-3 (2-1)
      Central Kazan
  5. 2021-09-02

    1. 20:45
      Tjeckien

      Belarus
      1-0 (1-0)
      Mestský stadion Ostrava
    2. 20:45
      Estland

      Belgien
      2-5 (1-2)
      A. Le Coq Arena Tallinn

Grupp F

  1. 2021-10-12

    1. 20:45
      Danmark

      Österrike
      1-0 (0-0)
      Parken Köpenhamn
    2. 20:45
      Färöarna

      Skottland
      0-1 (0-0)
      Tórsvøllur Tórshavn
    3. 20:45
      Israel

      Moldova
      2-1 (1-0)
      Turner Stadium Be’er Sheva
  2. 2021-10-09

    1. 20:45
      Färöarna

      Österrike
      0-2 (0-1)
      Tórsvøllur Tórshavn
    2. 20:45
      Moldova

      Danmark
      0-4 (0-4)
      Stadionul Zimbru Chisinau
    3. 18:00
      Skottland

      Israel
      3-2 (1-2)
      Hampden Park Glasgow
  3. 2021-09-07

    1. 20:45
      Danmark

      Israel
      5-0 (3-0)
      Parken Köpenhamn
    2. 20:45
      Färöarna

      Moldova
      2-1 (0-0)
      Tórsvøllur Tórshavn
    3. 20:45
      Österrike

      Skottland
      0-1 (0-1)
      Ernst Happel Stadion Wien
  4. 2021-09-04

    1. 20:45
      Israel

      Österrike
      5-2 (3-1)
      Sammy Ofer Stadium Haifa

Grupp G

  1. 2021-10-11

    1. 20:45
      Lettland

      Turkiet
      1-2 (0-0)
      Daugava Stadium Riga
    2. 20:45
      Nederländerna

      Gibraltar
      6-0 (3-0)
      De Kuip Rotterdam
    3. 20:45
      Norge

      Montenegro
      2-0 (1-0)
      Ullevaal Stadion Oslo
  2. 2021-10-08

    1. 20:45
      Gibraltar

      Montenegro
      0-3 (0-2)
      Victoria Stadium Gibraltar
    2. 20:45
      Lettland

      Nederländerna
      0-1 (0-1)
      Daugava Stadium Riga
    3. 20:45
      Turkiet

      Norge
      1-1 (1-1)
      Sükrü Saraçoglu Istanbul
  3. 2021-09-07

    1. 20:45
      Nederländerna

      Turkiet
      6-1 (3-0)
      Johan Cruijff ArenA Amsterdam
    2. 20:45
      Norge

      Gibraltar
      5-1 (3-1)
      Ullevaal Stadion Oslo
    3. 20:45
      Montenegro

      Lettland
      0-0 (0-0)
      Stadion Pod Goricom Podgorica
  4. 2021-09-04

    1. 20:45
      Gibraltar

      Turkiet
      0-3 (0-0)
      Victoria Stadium Gibraltar

Grupp H

  1. 2021-10-11

    1. 20:45
      Kroatien

      Slovakien
      2-2 (1-2)
      Gradski Vrt Osijek
    2. 20:45
      Slovenien

      Ryssland
      1-2 (1-2)
      Ljudski vrt Maribor
    3. 18:00
      Cypern

      Malta
      2-2 (1-0)
      AEK Arena Larnaca
  2. 2021-10-08

    1. 20:45
      Cypern

      Kroatien
      0-3 (0-1)
      AEK Arena Larnaca
    2. 20:45
      Malta

      Slovenien
      0-4 (0-1)
      National Stadium Ta’ Qali
    3. 20:45
      Ryssland

      Slovakien
      1-0 (1-0)
      Ak Bars Arena Kazan
  3. 2021-09-07

    1. 20:45
      Ryssland

      Malta
      2-0 (1-0)
      Otkrytie Arena Moskva
    2. 20:45
      Slovakien

      Cypern
      2-0 (0-0)
      Tehelné Pole Bratislava
    3. 20:45
      Kroatien

      Slovenien
      3-0 (1-0)
      Stadion Poljud Split
  4. 2021-09-04

    1. 20:45
      Slovakien

      Kroatien
      0-1 (0-0)
      Tehelné Pole Bratislava

Grupp I

  1. 2021-10-12

    1. 20:45
      Albanien

      Polen
      0-1 (0-0)
      Air Albania Stadium Tirana
    2. 20:45
      England

      Ungern
      1-1 (1-1)
      Wembley Stadium London
    3. 20:45
      San Marino

      Andorra
      0-3 (0-1)
      San Marino Stadium Serravalle
  2. 2021-10-09

    1. 20:45
      Andorra

      England
      0-5 (0-2)
      Estadi Nacional Andorra la Vella
    2. 20:45
      Ungern

      Albanien
      0-1 (0-0)
      Puskás Aréna Budapest
    3. 20:45
      Polen

      San Marino
      5-0 (2-0)
      PGE Narodowy Warszawa
  3. 2021-09-08

    1. 20:45
      Ungern

      Andorra
      2-1 (2-0)
      Puskás Aréna Budapest
    2. 20:45
      Polen

      England
      1-1 (0-0)
      PGE Narodowy Warszawa
    3. 20:45
      Albanien

      San Marino
      5-0 (1-0)
      Elbasan Arena Elbasan
  4. 2021-09-05

    1. 20:45
      San Marino

      Polen
      1-7 (0-4)
      San Marino Stadium Serravalle

Grupp J

  1. 2021-10-11

    1. 20:45
      Island

      Liechtenstein
      4-0 (2-0)
      Laugardalsvöllur Reykjavík
    2. 20:45
      Nordmakedonien

      Tyskland
      0-4 (0-0)
      National Arena Tose Proeski Skopje
    3. 20:45
      Rumänien

      Armenien
      1-0 (1-0)
      Stadionul Ghencea Bukarest
  2. 2021-10-08

    1. 20:45
      Tyskland

      Rumänien
      2-1 (0-1)
      Volksparkstadion Hamburg
    2. 20:45
      Island

      Armenien
      1-1 (0-1)
      Laugardalsvöllur Reykjavík
    3. 20:45
      Liechtenstein

      Nordmakedonien
      0-4 (0-1)
      Rheinpark Stadion Vaduz
  3. 2021-09-08

    1. 20:45
      Island

      Tyskland
      0-4 (0-2)
      Laugardalsvöllur Reykjavík
    2. 20:45
      Nordmakedonien

      Rumänien
      0-0 (0-0)
      National Arena Tose Proeski Skopje
    3. 18:00
      Armenien

      Liechtenstein
      1-1 (1-0)
      Republican Stadium Jerevan
  4. 2021-09-05

    1. 20:45
      Tyskland

      Armenien
      6-0 (4-0)
      Mercedes-Benz Arena Stuttgart

Uppdaterad 2021-10-22

Lämna en kommentar