Tabell UEFA Champions League 2021/2022

Grupp A

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Manchester City54117 – 812
2Paris Saint-Germain5219 – 78
3RB Leipzig51313 – 134
4Club Brugge5135 – 164

Grupp B

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Liverpool55015 – 515
2FC Porto5123 – 85
3AC Milan5135 – 74
4Atlético Madrid5134 – 74

Grupp C

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Ajax55016 – 315
2Sporting CP53212 – 89
3Borussia Dortmund5235 – 116
4Besiktas5053 – 140

Grupp D

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Real Madrid54112 – 312
2Internazionale5318 – 310
3FC Sheriff5236 – 106
4Shakhtar Donetsk5041 – 111

Grupp E

RankLagSMVMFMMSPoäng
1FC Bayern München55019 – 315
2FC Barcelona5222 – 67
3Benfica5125 – 95
4Dynamo Kyiv5041 – 91

Grupp F

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Manchester United53110 – 710
2Villarreal CF5229 – 77
3Atalanta51110 – 106
4BSC Young Boys5136 – 114

Grupp G

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Lille OSC5214 – 38
2Red Bull Salzburg5227 – 67
3Sevilla FC5115 – 46
4VfL Wolfsburg5124 – 75

Grupp H

RankLagSMVMFMMSPoäng
1Chelsea54110 – 112
2Juventus5419 – 612
3FC Zenit5137 – 74
4Malmö FF5041 – 131

Kommande matcher i UEFA Champions League

Grupp A

  1. 2021-12-07

    1. 18:45
      RB Leipzig

      Manchester City
      Red Bull Arena Leipzig
    2. 18:45
      Paris Saint-Germain

      Club Brugge
      Parc des Princes Paris

Grupp B

  1. 2021-12-07

    1. 21:00
      AC Milan

      Liverpool
      Stadio Giuseppe Meazza Milano
    2. 21:00
      FC Porto

      Atlético Madrid
      Estádio do Dragão Porto

Grupp C

  1. 2021-12-07

    1. 21:00
      Ajax

      Sporting CP
      Johan Cruijff ArenA Amsterdam
    2. 21:00
      Borussia Dortmund

      Besiktas
      Signal Iduna Park Dortmund

Grupp D

  1. 2021-12-07

    1. 21:00
      Shakhtar Donetsk

      FC Sheriff
      Olimpiyskyi Kyiv
    2. 21:00
      Real Madrid

      Internazionale
      Bernabéu Madrid

Grupp E

  1. 2021-12-08

    1. 21:00
      Benfica

      Dynamo Kyiv
      Estádio da Luz Lissabon
    2. 21:00
      FC Bayern München

      FC Barcelona
      Allianz Arena München

Grupp F

  1. 2021-12-08

    1. 21:00
      Atalanta

      Villarreal CF
      Gewiss Stadium Bergamo
    2. 21:00
      Manchester United

      BSC Young Boys
      Old Trafford Manchester

Grupp G

  1. 2021-12-08

    1. 21:00
      VfL Wolfsburg

      Lille OSC
      Volkswagen Arena Wolfsburg
    2. 21:00
      Red Bull Salzburg

      Sevilla FC
      Red Bull Arena Salzburg

Grupp H

  1. 2021-12-08

    1. 18:45
      FC Zenit

      Chelsea
      Gazprom Arena Sankt Petersburg
    2. 18:45
      Juventus

      Malmö FF
      Allianz Stadium Turin

Resultatet i de senaste matcherna i UEFA Champions League

Grupp A

  1. 2021-11-24

    1. 21:00
      Club Brugge

      RB Leipzig
      0-5 (0-4)
      Jan Breydelstadion Brugge
    2. 21:00
      Manchester City

      Paris Saint-Germain
      2-1 (0-0)
      Etihad Stadium Manchester
  2. 2021-11-03

    1. 21:00
      RB Leipzig

      Paris Saint-Germain
      2-2 (1-2)
      Red Bull Arena Leipzig
    2. 21:00
      Manchester City

      Club Brugge
      4-1 (1-1)
      Etihad Stadium Manchester
  3. 2021-10-19

    1. 21:00
      Paris Saint-Germain

      RB Leipzig
      3-2 (1-1)
      Parc des Princes Paris
    2. 18:45
      Club Brugge

      Manchester City
      1-5 (0-2)
      Jan Breydelstadion Brugge
  4. 2021-09-28

    1. 21:00
      RB Leipzig

      Club Brugge
      1-2 (1-2)
      Red Bull Arena Leipzig
    2. 21:00
      Paris Saint-Germain

      Manchester City
      2-0 (1-0)
      Parc des Princes Paris
  5. 2021-09-15

    1. 21:00
      Club Brugge

      Paris Saint-Germain
      1-1 (1-1)
      Jan Breydelstadion Brugge
    2. 21:00
      Manchester City

      RB Leipzig
      6-3 (3-1)
      Etihad Stadium Manchester

Grupp B

  1. 2021-11-24

    1. 21:00
      Liverpool

      FC Porto
      2-0 (0-0)
      Anfield Liverpool
    2. 21:00
      Atlético Madrid

      AC Milan
      0-1 (0-0)
      Wanda Metropolitano Madrid
  2. 2021-11-03

    1. 21:00
      Liverpool

      Atlético Madrid
      2-0 (2-0)
      Anfield Liverpool
    2. 18:45
      AC Milan

      FC Porto
      1-1 (0-1)
      Stadio Giuseppe Meazza Milano
  3. 2021-10-19

    1. 21:00
      FC Porto

      AC Milan
      1-0 (0-0)
      Estádio do Dragão Porto
    2. 21:00
      Atlético Madrid

      Liverpool
      2-3 (2-2)
      Wanda Metropolitano Madrid
  4. 2021-09-28

    1. 21:00
      AC Milan

      Atlético Madrid
      1-2 (1-0)
      Stadio Giuseppe Meazza Milano
    2. 21:00
      FC Porto

      Liverpool
      1-5 (0-2)
      Estádio do Dragão Porto
  5. 2021-09-15

    1. 21:00
      Liverpool

      AC Milan
      3-2 (1-2)
      Anfield Liverpool
    2. 21:00
      Atlético Madrid

      FC Porto
      0-0 (0-0)
      Wanda Metropolitano Madrid

Grupp C

  1. 2021-11-24

    1. 21:00
      Sporting CP

      Borussia Dortmund
      3-1 (2-0)
      Estádio José Alvalade Lissabon
    2. 18:45
      Besiktas

      Ajax
      1-2 (1-0)
      Vodafone Park Istanbul
  2. 2021-11-03

    1. 21:00
      Sporting CP

      Besiktas
      4-0 (3-0)
      Estádio José Alvalade Lissabon
    2. 21:00
      Borussia Dortmund

      Ajax
      1-3 (1-0)
      Signal Iduna Park Dortmund
  3. 2021-10-19

    1. 21:00
      Ajax

      Borussia Dortmund
      4-0 (2-0)
      Johan Cruijff ArenA Amsterdam
    2. 18:45
      Besiktas

      Sporting CP
      1-4 (1-3)
      Vodafone Park Istanbul
  4. 2021-09-28

    1. 21:00
      Borussia Dortmund

      Sporting CP
      1-0 (1-0)
      Signal Iduna Park Dortmund
    2. 18:45
      Ajax

      Besiktas
      2-0 (2-0)
      Johan Cruijff ArenA Amsterdam
  5. 2021-09-15

    1. 21:00
      Sporting CP

      Ajax
      1-5 (1-3)
      Estádio José Alvalade Lissabon
    2. 18:45
      Besiktas

      Borussia Dortmund
      1-2 (0-2)
      Vodafone Park Istanbul

Grupp D

  1. 2021-11-24

    1. 21:00
      FC Sheriff

      Real Madrid
      0-3 (0-2)
      Stadionul Sheriff Tiraspol
    2. 18:45
      Internazionale

      Shakhtar Donetsk
      2-0 (0-0)
      Stadio Giuseppe Meazza Milano
  2. 2021-11-03

    1. 21:00
      FC Sheriff

      Internazionale
      1-3 (0-0)
      Stadionul Sheriff Tiraspol
    2. 18:45
      Real Madrid

      Shakhtar Donetsk
      2-1 (1-1)
      Bernabéu Madrid
  3. 2021-10-19

    1. 21:00
      Internazionale

      FC Sheriff
      3-1 (1-0)
      Stadio Giuseppe Meazza Milano
    2. 21:00
      Shakhtar Donetsk

      Real Madrid
      0-5 (0-1)
      Olimpiyskyi Kyiv
  4. 2021-09-28

    1. 21:00
      Real Madrid

      FC Sheriff
      1-2 (0-1)
      Bernabéu Madrid
    2. 18:45
      Shakhtar Donetsk

      Internazionale
      0-0 (0-0)
      Olimpiyskyi Kyiv
  5. 2021-09-15

    1. 21:00
      Internazionale

      Real Madrid
      0-1 (0-0)
      Stadio Giuseppe Meazza Milano
    2. 18:45
      FC Sheriff

      Shakhtar Donetsk
      2-0 (1-0)
      Stadionul Sheriff Tiraspol

Grupp E

  1. 2021-11-23

    1. 21:00
      FC Barcelona

      Benfica
      0-0 (0-0)
      Camp Nou Barcelona
    2. 18:45
      Dynamo Kyiv

      FC Bayern München
      1-2 (0-2)
      Olimpiyskyi Kyiv
  2. 2021-11-02

    1. 21:00
      Dynamo Kyiv

      FC Barcelona
      0-1 (0-0)
      Olimpiyskyi Kyiv
    2. 21:00
      FC Bayern München

      Benfica
      5-2 (2-1)
      Allianz Arena München
  3. 2021-10-20

    1. 21:00
      Benfica

      FC Bayern München
      0-4 (0-0)
      Estádio da Luz Lissabon
    2. 18:45
      FC Barcelona

      Dynamo Kyiv
      1-0 (1-0)
      Camp Nou Barcelona
  4. 2021-09-29

    1. 21:00
      Benfica

      FC Barcelona
      3-0 (1-0)
      Estádio da Luz Lissabon
    2. 21:00
      FC Bayern München

      Dynamo Kyiv
      5-0 (2-0)
      Allianz Arena München
  5. 2021-09-14

    1. 21:00
      Dynamo Kyiv

      Benfica
      0-0 (0-0)
      Olimpiyskyi Kyiv
    2. 21:00
      FC Barcelona

      FC Bayern München
      0-3 (0-1)
      Camp Nou Barcelona

Grupp F

  1. 2021-11-23

    1. 21:00
      BSC Young Boys

      Atalanta
      3-3 (1-1)
      Stadion Wankdorf Bern
    2. 18:45
      Villarreal CF

      Manchester United
      0-2 (0-0)
      Estadio de la Cerámica Villarreal
  2. 2021-11-02

    1. 21:00
      Villarreal CF

      BSC Young Boys
      2-0 (1-0)
      Estadio de la Cerámica Villarreal
    2. 21:00
      Atalanta

      Manchester United
      2-2 (1-1)
      Gewiss Stadium Bergamo
  3. 2021-10-20

    1. 21:00
      BSC Young Boys

      Villarreal CF
      1-4 (0-2)
      Stadion Wankdorf Bern
    2. 21:00
      Manchester United

      Atalanta
      3-2 (0-2)
      Old Trafford Manchester
  4. 2021-09-29

    1. 21:00
      Manchester United

      Villarreal CF
      2-1 (0-0)
      Old Trafford Manchester
    2. 18:45
      Atalanta

      BSC Young Boys
      1-0 (0-0)
      Gewiss Stadium Bergamo
  5. 2021-09-14

    1. 21:00
      Villarreal CF

      Atalanta
      2-2 (1-1)
      Estadio de la Cerámica Villarreal
    2. 18:45
      BSC Young Boys

      Manchester United
      2-1 (0-1)
      Stadion Wankdorf Bern

Grupp G

  1. 2021-11-23

    1. 21:00
      Lille OSC

      Red Bull Salzburg
      1-0 (1-0)
      Stade Pierre-Mauroy Villeneuve-d’Ascq
    2. 21:00
      Sevilla FC

      VfL Wolfsburg
      2-0 (1-0)
      Estadio Ramón Sánchez Pizjuan Sevilla
  2. 2021-11-02

    1. 21:00
      Sevilla FC

      Lille OSC
      1-2 (1-1)
      Estadio Ramón Sánchez Pizjuan Sevilla
    2. 18:45
      VfL Wolfsburg

      Red Bull Salzburg
      2-1 (1-1)
      Volkswagen Arena Wolfsburg
  3. 2021-10-20

    1. 21:00
      Lille OSC

      Sevilla FC
      0-0 (0-0)
      Stade Pierre-Mauroy Villeneuve-d’Ascq
    2. 18:45
      Red Bull Salzburg

      VfL Wolfsburg
      3-1 (1-1)
      Red Bull Arena Salzburg
  4. 2021-09-29

    1. 21:00
      VfL Wolfsburg

      Sevilla FC
      1-1 (0-0)
      Volkswagen Arena Wolfsburg
    2. 21:00
      Red Bull Salzburg

      Lille OSC
      2-1 (1-0)
      Red Bull Arena Salzburg
  5. 2021-09-14

    1. 21:00
      Lille OSC

      VfL Wolfsburg
      0-0 (0-0)
      Stade Pierre-Mauroy Villeneuve-d’Ascq
    2. 18:45
      Sevilla FC

      Red Bull Salzburg
      1-1 (1-1)
      Estadio Ramón Sánchez Pizjuan Sevilla

Grupp H

  1. 2021-11-23

    1. 21:00
      Malmö FF

      FC Zenit
      1-1 (1-0)
      Eleda Stadion Malmö
    2. 21:00
      Chelsea

      Juventus
      4-0 (1-0)
      Stamford Bridge London
  2. 2021-11-02

    1. 21:00
      Juventus

      FC Zenit
      4-2 (1-1)
      Allianz Stadium Turin
    2. 18:45
      Malmö FF

      Chelsea
      0-1 (0-0)
      Eleda Stadion Malmö
  3. 2021-10-20

    1. 21:00
      FC Zenit

      Juventus
      0-1 (0-0)
      Gazprom Arena Sankt Petersburg
    2. 21:00
      Chelsea

      Malmö FF
      4-0 (2-0)
      Stamford Bridge London
  4. 2021-09-29

    1. 21:00
      Juventus

      Chelsea
      1-0 (0-0)
      Allianz Stadium Turin
    2. 18:45
      FC Zenit

      Malmö FF
      4-0 (1-0)
      Gazprom Arena Sankt Petersburg
  5. 2021-09-14

    1. 21:00
      Malmö FF

      Juventus
      0-3 (0-3)
      Eleda Stadion Malmö
    2. 21:00
      Chelsea

      FC Zenit
      1-0 (0-0)
      Stamford Bridge London

Uppdaterad 2021-11-25

Lämna en kommentar