Spelschema UEFA Nations League 2020/2021

Kommande matcher

2022-03-24

  1. EstlandCypern
    19:00A. Le Coq ArenaTallinn
  2. MoldovaKazakstan
    19:00Stadionul ZimbruChisinau

2022-03-29

  1. KazakstanMoldova
    20:00Astana ArenaNur-Sultan
  2. CypernEstland
    19:00AEK ArenaLarnaca

Spelschema UEFA Nations League

2020-09-03 League D – Grupp 1

  1. LettlandAndorra0-0 (0-0)
    19:00Daugava StadiumRiga
  2. UkrainaSchweiz2-1 (1-1)
    21:45Arena LvivLviv
  3. TysklandSpanien1-1 (0-0)
    20:45Mercedes-Benz ArenaStuttgart
  4. TurkietUngern0-1 (0-0)
    21:45Yeni 4 Eylül StadiSivas
  5. RysslandSerbien3-1 (0-0)
    21:45VTB ArenaMoskva
  6. FinlandWales0-1 (0-0)
    21:45Olympiastadion HelsinkiHelsingfors
  7. BulgarienIrland1-1 (0-0)
    21:45Vasil Levski StadionSofia
  8. SlovenienGrekland0-0 (0-0)
    20:45Stadion StožiceLjubljana
  9. MoldovaKosovo1-1 (1-0)
    20:45Stadio Ennio TardiniParma
  10. FäröarnaMalta3-2 (1-1)
    19:45TórsvøllurTórshavn

2020-09-04 League C – Grupp 4

  1. LitauenKazakstan0-2 (0-1)
    19:00LFF StadiumVilnius
  2. NederländernaPolen1-0 (0-0)
    20:45Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  3. ItalienBosnien och Hercegovina1-1 (0-0)
    20:45Stadio Artemio FranchiFirenze
  4. RumänienNordirland1-1 (1-0)
    21:45Arena NationalaBukarest
  5. NorgeÖsterrike1-2 (0-1)
    20:45Ullevaal StadionOslo
  6. SlovakienTjeckien1-3 (0-0)
    20:45Tehelné PoleBratislava
  7. SkottlandIsrael1-1 (1-0)
    19:45Hampden ParkGlasgow
  8. VitrysslandAlbanien0-2 (0-1)
    21:45Dynamo StadiumMinsk

2020-09-05 League C – Grupp 2

  1. NordmakedonienArmenien2-1 (2-0)
    15:00National Arena Tose ProeskiSkopje
  2. GibraltarSan Marino1-0 (1-0)
    15:00Victoria StadiumGibraltar
  3. IslandEngland0-1 (0-0)
    16:00LaugardalsvöllurReykjavík
  4. CypernMontenegro0-2 (0-0)
    19:00GSP StadiumNicosia
  5. AzerbajdzjanLuxemburg1-2 (1-0)
    20:00Bakus OlympiastadionBaku
  6. EstlandGeorgien0-1 (0-1)
    19:00A. Le Coq ArenaTallinn
  7. DanmarkBelgien0-2 (0-1)
    20:45ParkenKöpenhamn
  8. SverigeFrankrike0-1 (0-1)
    20:45Friends ArenaSolna
  9. PortugalKroatien4-1 (1-0)
    19:45Estádio do DragãoPorto

2020-09-06 League B – Grupp 4

  1. WalesBulgarien1-0 (0-0)
    14:00Cardiff City StadiumCardiff
  2. AndorraFäröarna0-1 (0-1)
    15:00Estadi NacionalAndorra la Vella
  3. UngernRyssland2-3 (0-2)
    18:00Puskás ArénaBudapest
  4. IrlandFinland0-1 (0-0)
    17:00Aviva StadiumDublin
  5. SlovenienMoldova1-0 (1-0)
    18:00Stadion StožiceLjubljana
  6. SchweizTyskland1-1 (0-1)
    20:45Sankt Jakob StadionBasel
  7. SpanienUkraina4-0 (3-0)
    20:45Estadio Alfredo Di StéfanoMadrid
  8. SerbienTurkiet0-0 (0-0)
    20:45Stadion Rajko MiticBelgrad
  9. KosovoGrekland1-2 (0-1)
    20:45Fadil Vokrri StadiumPristina
  10. MaltaLettland1-1 (1-1)
    20:45National StadiumTa’ Qali

2020-09-07 League C – Grupp 4

  1. KazakstanVitryssland1-2 (0-0)
    20:00Ortalyk TsentralnyiAlmaty
  2. NederländernaItalien0-1 (0-1)
    20:45Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  3. Bosnien och HercegovinaPolen1-2 (1-1)
    20:45Bilino PoljeZenica
  4. NordirlandNorge1-5 (1-3)
    19:45Windsor ParkBelfast
  5. ÖsterrikeRumänien2-3 (1-1)
    20:45Wörthersee StadionKlagenfurt
  6. IsraelSlovakien1-1 (0-1)
    21:45Netanya Municipal StadiumNetanya
  7. TjeckienSkottland1-2 (1-1)
    20:45Andruv StadionOlomouc
  8. AlbanienLitauen0-1 (0-0)
    20:45Air Albania StadiumTirana

2020-09-08 League C – Grupp 2

  1. GeorgienNordmakedonien1-1 (1-1)
    20:00Boris Paichadze Dinamo ArenaTbilisi
  2. ArmenienEstland2-0 (1-0)
    20:00Republican StadiumJerevan
  3. DanmarkEngland0-0 (0-0)
    20:45ParkenKöpenhamn
  4. BelgienIsland5-1 (2-1)
    20:45Koning BoudewijnstadionBryssel
  5. SverigePortugal0-2 (0-1)
    20:45Friends ArenaSolna
  6. FrankrikeKroatien4-2 (2-1)
    20:45Stade de FranceParis Saint-Denis
  7. LuxemburgMontenegro0-1 (0-0)
    20:45Stade Josy BarthelLuxemburg
  8. CypernAzerbajdzjan0-1 (0-1)
    21:45GSP StadiumNicosia
  9. San MarinoLiechtenstein0-2 (0-2)
    20:45Stadio Romeo NeriRimini

2020-10-10 League C – Grupp 1

  1. MontenegroAzerbajdzjan2-0 (1-0)
    15:00Stadion Pod GoricomPodgorica
  2. LuxemburgCypern2-0 (2-0)
    15:00Stade Josy BarthelLuxemburg
  3. FäröarnaLettland1-1 (1-1)
    17:00TórsvøllurTórshavn
  4. LiechtensteinGibraltar0-1 (0-1)
    18:00Rheinpark StadionVaduz
  5. UkrainaTyskland1-2 (0-1)
    21:45OlimpiyskyiKiev
  6. SpanienSchweiz1-0 (1-0)
    20:45Estadio Alfredo Di StéfanoMadrid
  7. AndorraMalta0-0 (0-0)
    20:45Estadi NacionalAndorra la Vella

2020-10-11 League B – Grupp 4

  1. IrlandWales0-0 (0-0)
    14:00Aviva StadiumDublin
  2. KazakstanAlbanien0-0 (0-0)
    19:00Ortalyk TsentralnyiAlmaty
  3. Bosnien och HercegovinaNederländerna0-0 (0-0)
    18:00Bilino PoljeZenica
  4. EnglandBelgien2-1 (1-1)
    17:00Wembley StadiumLondon
  5. KroatienSverige2-1 (1-0)
    18:00MaksimirZagreb
  6. NorgeRumänien4-0 (2-0)
    18:00Ullevaal StadionOslo
  7. FinlandBulgarien2-0 (0-0)
    19:00Olympiastadion HelsinkiHelsingfors
  8. EstlandNordmakedonien3-3 (1-1)
    19:00A. Le Coq ArenaTallinn
  9. ArmenienGeorgien2-2 (1-0)
    18:00Tychy City StadiumTychy
  10. LitauenVitryssland2-2 (1-0)
    19:00LFF StadiumVilnius
  11. PolenItalien0-0 (0-0)
    20:45Stadion Energa GdanskGdansk
  12. IslandDanmark0-3 (0-1)
    18:45LaugardalsvöllurReykjavík
  13. FrankrikePortugal0-0 (0-0)
    20:45Stade de FranceParis Saint-Denis
  14. NordirlandÖsterrike0-1 (0-1)
    19:45Windsor ParkBelfast
  15. SkottlandSlovakien1-0 (0-0)
    19:45Hampden ParkGlasgow
  16. IsraelTjeckien1-2 (0-1)
    21:45Sammy Ofer StadiumHaifa
  17. SerbienUngern0-1 (0-1)
    20:45Stadion Rajko MiticBelgrad
  18. RysslandTurkiet1-1 (1-0)
    21:45VTB ArenaMoskva
  19. KosovoSlovenien0-1 (0-1)
    20:45Fadil Vokrri StadiumPristina
  20. GreklandMoldova2-0 (1-0)
    21:45Olimpiako StadioAten

2020-10-13 League C – Grupp 1

  1. AzerbajdzjanCypern0-0 (0-0)
    18:00Elbasan ArenaElbasan
  2. LettlandMalta0-1 (0-0)
    19:00Daugava StadiumRiga
  3. UkrainaSpanien1-0 (0-0)
    21:45OlimpiyskyiKiev
  4. TysklandSchweiz3-3 (1-2)
    20:45RheinEnergieStadionKöln
  5. MontenegroLuxemburg1-2 (1-1)
    20:45Stadion Pod GoricomPodgorica
  6. FäröarnaAndorra2-0 (2-0)
    19:45TórsvøllurTórshavn
  7. LiechtensteinSan Marino0-0 (0-0)
    20:45Rheinpark StadionVaduz

2020-10-14 League B – Grupp 4

  1. FinlandIrland1-0 (0-0)
    19:00Olympiastadion HelsinkiHelsingfors
  2. LitauenAlbanien0-0 (0-0)
    19:00LFF StadiumVilnius
  3. PolenBosnien och Hercegovina3-0 (2-0)
    20:45Stadion MiejskiWroclaw
  4. ItalienNederländerna1-1 (1-1)
    20:45Gewiss StadiumBergamo
  5. IslandBelgien1-2 (1-2)
    18:45LaugardalsvöllurReykjavík
  6. EnglandDanmark0-1 (0-1)
    19:45Wembley StadiumLondon
  7. PortugalSverige3-0 (2-0)
    19:45Estádio José AlvaladeLissabon
  8. KroatienFrankrike1-2 (0-1)
    20:45MaksimirZagreb
  9. RumänienÖsterrike0-1 (0-0)
    21:45Stadionul Ilie OanaPloiesti
  10. NorgeNordirland1-0 (0-0)
    20:45Ullevaal StadionOslo
  11. SlovakienIsrael2-3 (2-0)
    20:45Štadión Antona Malatinského City ArenaTrnava
  12. SkottlandTjeckien1-0 (1-0)
    19:45Hampden ParkGlasgow
  13. TurkietSerbien2-2 (0-1)
    21:45Türk Telekom StadyumuIstanbul
  14. RysslandUngern0-0 (0-0)
    21:45VTB ArenaMoskva
  15. BulgarienWales0-1 (0-0)
    21:45Vasil Levski StadionSofia
  16. MoldovaSlovenien0-4 (0-3)
    21:45Stadionul ZimbruChisinau
  17. GreklandKosovo0-0 (0-0)
    21:45Olimpiako StadioAten
  18. NordmakedonienGeorgien1-1 (0-0)
    20:45National Arena Tose ProeskiSkopje
  19. EstlandArmenien1-1 (1-1)
    21:45A. Le Coq ArenaTallinn
  20. VitrysslandKazakstan2-0 (1-0)
    21:45Dynamo StadiumMinsk

2020-11-14 League D – Grupp 1

  1. MaltaAndorra3-1 (0-1)
    15:00National StadiumTa’ Qali
  2. San MarinoGibraltar0-0 (0-0)
    15:00San Marino StadiumSerravalle
  3. CypernLuxemburg2-1 (1-1)
    19:00GSP StadiumNicosia
  4. AzerbajdzjanMontenegro0-0 (0-0)
    18:00Stadion ŠRC ZaprešicZapresic
  5. LettlandFäröarna1-1 (0-0)
    19:00Daugava StadiumRiga
  6. SverigeKroatien2-1 (2-0)
    20:45Friends ArenaSolna
  7. PortugalFrankrike0-1 (0-0)
    19:45Estádio da LuzLissabon
  8. SchweizSpanien1-1 (1-0)
    20:45Sankt Jakob StadionBasel
  9. TysklandUkraina3-1 (2-1)
    20:45Red Bull ArenaLeipzig

2020-11-15 League B – Grupp 2

  1. SlovakienSkottland1-0 (1-0)
    15:00Štadión Antona Malatinského City ArenaTrnava
  2. NordmakedonienEstland2-1 (1-0)
    15:00National Arena Tose ProeskiSkopje
  3. NederländernaBosnien och Hercegovina3-1 (2-0)
    18:00Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  4. TurkietRyssland3-2 (2-1)
    20:00Sükrü SaraçogluIstanbul
  5. WalesIrland1-0 (0-0)
    17:00Cardiff City StadiumCardiff
  6. BulgarienFinland1-2 (0-2)
    19:00Vasil Levski StadionSofia
  7. GeorgienArmenien1-2 (0-1)
    21:00Boris Paichadze Dinamo ArenaTbilisi
  8. AlbanienKazakstan3-1 (2-1)
    18:00Air Albania StadiumTirana
  9. VitrysslandLitauen2-0 (2-0)
    20:00Dynamo StadiumMinsk
  10. ItalienPolen2-0 (1-0)
    20:45Mapei StadiumReggio Emilia
  11. DanmarkIsland2-1 (1-0)
    20:45ParkenKöpenhamn
  12. BelgienEngland2-0 (2-0)
    20:45King Power at Den Dreef StadionHeverlee
  13. ÖsterrikeNordirland2-1 (0-0)
    20:45Ernst Happel StadionWien
  14. RumänienNorge3-0 Tilld.
    21:45Arena NationalaBukarest
  15. TjeckienIsrael1-0 (1-0)
    20:45Doosan ArenaPlzen
  16. UngernSerbien1-1 (1-1)
    20:45Puskás ArénaBudapest
  17. SlovenienKosovo2-1 (0-0)
    20:45Stadion StožiceLjubljana
  18. MoldovaGrekland0-2 (0-2)
    21:45Stadionul ZimbruChisinau

2020-11-17 League A – Grupp 3

  1. FrankrikeSverige4-2 (2-1)
    20:45Stade de FranceParis Saint-Denis
  2. KroatienPortugal2-3 (1-0)
    20:45Stadion PoljudSplit
  3. SchweizUkraina3-0 Tilld.
    20:45SwissporarenaLuzern
  4. SpanienTyskland6-0 (3-0)
    20:45Estadio OlímpicoSevilla
  5. MontenegroCypern4-0 (3-0)
    20:45Stadion Pod GoricomPodgorica
  6. LuxemburgAzerbajdzjan0-0 (0-0)
    20:45Stade Josy BarthelLuxemburg
  7. MaltaFäröarna1-1 (0-0)
    20:45National StadiumTa’ Qali
  8. AndorraLettland0-5 (0-1)
    20:45Estadi NacionalAndorra la Vella
  9. GibraltarLiechtenstein1-1 (1-1)
    20:45Victoria StadiumGibraltar

2020-11-18 League C – Grupp 4

  1. KazakstanLitauen1-2 (1-1)
    21:00Ortalyk TsentralnyiAlmaty
  2. AlbanienBelarus3-2 (3-1)
    16:00Air Albania StadiumTirana
  3. GeorgienEstland0-0 (0-0)
    21:00Boris Paichadze Dinamo ArenaTbilisi
  4. ArmenienNordmakedonien1-0 (0-0)
    19:00GSP StadiumNicosia
  5. PolenNederländerna1-2 (1-0)
    20:45Stadion SlaskiChorzów
  6. Bosnien och HercegovinaItalien0-2 (0-1)
    20:45GrbavicaSarajevo
  7. EnglandIsland4-0 (2-0)
    19:45Wembley StadiumLondon
  8. BelgienDanmark4-2 (1-1)
    20:45King Power at Den Dreef StadionHeverlee
  9. NordirlandRumänien1-1 (0-0)
    19:45Windsor ParkBelfast
  10. ÖsterrikeNorge1-1 (0-0)
    20:45Ernst Happel StadionWien
  11. IsraelSkottland1-0 (1-0)
    21:45Netanya Municipal StadiumNetanya
  12. TjeckienSlovakien2-0 (1-0)
    20:45Doosan ArenaPlzen
  13. SerbienRyssland5-0 (4-0)
    20:45Stadion Rajko MiticBelgrad
  14. UngernTurkiet2-0 (0-0)
    20:45Puskás ArénaBudapest
  15. WalesFinland3-1 (1-0)
    19:45Cardiff City StadiumCardiff
  16. IrlandBulgarien0-0 (0-0)
    19:45Aviva StadiumDublin
  17. KosovoMoldova1-0 (1-0)
    20:45Fadil Vokrri StadiumPristina
  18. GreklandSlovenien0-0 (0-0)
    21:45Olimpiako StadioAten

2021-10-06 Semifinal

  1. ItalienSpanien1-2 (0-2)
    20:45Stadio Giuseppe MeazzaMilano

2021-10-07 Semifinal

  1. BelgienFrankrike2-3 (2-0)
    20:45Allianz StadiumTurin

2021-10-10 Bronsmatch

  1. ItalienBelgien2-1 (0-0)
    15:00Allianz StadiumTurin
  2. SpanienFrankrike1-2 (0-0)
    20:45Stadio Giuseppe MeazzaMilano

2022-03-24 Nedflyttning play-off

  1. EstlandCypern
    19:00A. Le Coq ArenaTallinn
  2. MoldovaKazakstan
    19:00Stadionul ZimbruChisinau

2022-03-29 Nedflyttning play-off

  1. KazakstanMoldova
    20:00Astana ArenaNur-Sultan
  2. CypernEstland
    19:00AEK ArenaLarnaca

Lämna en kommentar