Spelschema UEFA Champions League 2021/2022

Kommande matcher

2021-12-07

  1. RB LeipzigManchester City
    18:45Red Bull ArenaLeipzig
  2. Paris Saint-GermainClub Brugge
    18:45Parc des PrincesParis
  3. AC MilanLiverpool
    21:00Stadio Giuseppe MeazzaMilano
  4. FC PortoAtlético Madrid
    20:00Estádio do DragãoPorto
  5. AjaxSporting CP
    21:00Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  6. Borussia DortmundBesiktas
    21:00Signal Iduna ParkDortmund
  7. Shakhtar DonetskFC Sheriff
    22:00OlimpiyskyiKyiv
  8. Real MadridInternazionale
    21:00BernabéuMadrid

2021-12-08

  1. FC ZenitChelsea
    20:45Gazprom ArenaSankt Petersburg
  2. JuventusMalmö FF
    18:45Allianz StadiumTurin
  3. BenficaDynamo Kyiv
    20:00Estádio da LuzLissabon
  4. FC Bayern MünchenFC Barcelona
    21:00Allianz ArenaMünchen
  5. AtalantaVillarreal CF
    21:00Gewiss StadiumBergamo
  6. Manchester UnitedBSC Young Boys
    20:00Old TraffordManchester
  7. VfL WolfsburgLille OSC
    21:00Volkswagen ArenaWolfsburg
  8. Red Bull SalzburgSevilla FC
    21:00Red Bull ArenaSalzburg

2022-02-16

  1. 00:00
  2. 00:00
  3. 00:00
  4. 00:00
  5. 00:00
  6. 00:00
  7. 00:00
  8. 00:00

Spelschema UEFA Champions League

2021-06-22 Förkval 1

  1. HBInter Club d’Escaldes0-1 (0-0)
    20:00Niko Dovana StadiumDurrës
  2. FolgorePrishtina0-2 (0-0)
    20:00Elbasan ArenaElbasan

2021-06-25 Förkval 2

  1. PrishtinaInter Club d’Escaldes2-0 (1-0)
    20:00Elbasan ArenaElbasan

2021-07-06 Kvalomgång 1

  1. HJKBuducnost Podgorica3-1 (3-1)
    19:00Bolt ArenaHelsingfors
  2. FerencvárosPrishtina3-0 (0-0)
    18:00Groupama ArenaBudapest
  3. FC FloraHibernians2-0 (0-0)
    19:00A. Le Coq ArenaTallinn
  4. CFR 1907 ClujBorac Banja Luka3-1 (2-1)
    20:00Stadionul Dr. Constantin RadulescuCluj-Napoca
  5. Zalgiris VilniusLinfield3-1 (2-0)
    20:00LFF StadiumVilnius
  6. CS Fola EschLincoln Red Imps FC2-2 (0-1)
    19:30Stade Émile MayrischEsch-sur-Alzette
  7. KF ShkëndijaNŠ Mura0-1 (0-1)
    20:00National Arena Tose ProeskiSkopje

2021-07-07 Kvalomgång 1

  1. FK Bodø/GlimtLegia Warszawa2-3 (1-2)
    18:00Aspmyra StadionBodø
  2. Dinamo TbilisiNeftçi Baku1-2 (1-1)
    20:00Boris Paichadze Dinamo ArenaTbilisi
  3. Slovan BratislavaShamrock Rovers2-0 (1-0)
    18:30Tehelné PoleBratislava
  4. Malmö FFRiga FC1-0 (0-0)
    19:00Malmö StadionMalmö
  5. TeutaFC Sheriff0-4 (0-2)
    19:00Niko Dovana StadiumDurrës
  6. Maccabi HaifaFC Kairat1-1 (1-0)
    20:00Sammy Ofer StadiumHaifa
  7. LudogoretsShakhter Soligorsk1-0 (0-0)
    20:00Huvepharma ArenaRazgrad
  8. Dinamo ZagrebValur3-2 (2-0)
    19:00MaksimirZagreb
  9. Connah’s Quay NomadsFC Alashkert2-2 (1-2)
    19:00Park AvenueAberystwyth

2021-07-13 Kvalomgång 1

  1. Lincoln Red Imps FCCS Fola Esch5-0 (2-0)
    18:00Victoria StadiumGibraltar
  2. Riga FCMalmö FF1-1 (0-1)
    19:00Stadionas SkontoRiga
  3. HiberniansFC Flora0-3 (0-2)
    18:00Centenary StadiumTa’ Qali
  4. FC SheriffTeuta1-0 (1-0)
    20:00Sheriff Small ArenaTiraspol
  5. Borac Banja LukaCFR 1907 Cluj2-1 (0-0, 2-0) e förl
    20:00Gradski stadion Banja LukaBanja Luka
  6. NŠ MuraKF Shkëndija5-0 (2-0)
    20:00FazanerijaMurska Sobota
  7. PrishtinaFerencváros1-3 (0-0)
    20:00Fadil Vokrri StadiumPristina
  8. Buducnost PodgoricaHJK0-4 (0-3)
    20:30Stadion Pod GoricomPodgorica
  9. LinfieldZalgiris Vilnius1-2 (0-2)
    19:45Windsor ParkBelfast
  10. Shamrock RoversSlovan Bratislava2-1 (1-0)
    20:00Tallaght StadiumDublin
  11. Shakhter SoligorskLudogorets0-1 (0-0)
    21:30Cukaricki StadiumBelgrad
  12. ValurDinamo Zagreb0-2 (0-1)
    20:00OrigovöllurinnReykjavík

2021-07-14 Kvalomgång 1

  1. FC KairatMaccabi Haifa2-0 (1-0)
    20:00Ortalyk TsentralnyiAlmaty
  2. FC AlashkertConnah’s Quay Nomads1-0 (0-0, 0-0) e förl
    19:00Republican StadiumJerevan
  3. Neftçi BakuDinamo Tbilisi2-1 (0-0)
    21:00Bakcell ArenaBaku
  4. Legia WarszawaFK Bodø/Glimt2-0 (1-0)
    20:00Wojska PolskiegoWarszawa

2021-07-20 Kvalomgång 2

  1. FC AlashkertFC Sheriff0-1 (0-0)
    19:00Republican StadiumJerevan
  2. Lincoln Red Imps FCCFR 1907 Cluj1-2 (1-0)
    18:00Victoria StadiumGibraltar
  3. Dinamo ZagrebOmonia Nicosia2-0 (0-0)
    20:00MaksimirZagreb
  4. FerencvárosZalgiris Vilnius2-0 (2-0)
    20:00Groupama ArenaBudapest
  5. Rapid WienSparta Prag2-1 (0-1)
    20:30Allianz StadionWien
  6. CelticMidtjylland1-1 (1-0)
    19:45Celtic ParkGlasgow

2021-07-21 Kvalomgång 2

  1. FC KairatCrvena Zvezda2-1 (1-0)
    20:00Ortalyk TsentralnyiAlmaty
  2. Malmö FFHJK2-1 (1-0)
    19:00Eleda StadionMalmö
  3. NŠ MuraLudogorets0-0 (0-0)
    20:00FazanerijaMurska Sobota
  4. Slovan BratislavaBSC Young Boys0-0 (0-0)
    20:30Tehelné PoleBratislava
  5. OlympiacosNeftçi Baku1-0 (1-0)
    22:00Stadio KaraiskakiPireus
  6. Legia WarszawaFC Flora2-1 (1-0)
    21:00Wojska PolskiegoWarszawa
  7. PSVGalatasaray5-1 (2-1)
    21:00Philips StadionEindhoven

2021-07-27 Kvalomgång 2

  1. FC FloraLegia Warszawa0-1 (0-0)
    19:00A. Le Coq ArenaTallinn
  2. Omonia NicosiaDinamo Zagreb0-1 (0-0)
    19:00GSP StadiumNicosia
  3. HJKMalmö FF2-2 (1-1)
    19:00Bolt ArenaHelsingfors
  4. Zalgiris VilniusFerencváros1-3 (0-1)
    20:00LFF StadiumVilnius

2021-07-28 Kvalomgång 2

  1. Neftçi BakuOlympiacos0-1 (0-1)
    21:00Bakcell ArenaBaku
  2. FC SheriffFC Alashkert3-1 (2-1)
    20:00Sheriff Small ArenaTiraspol
  3. CFR 1907 ClujLincoln Red Imps FC2-0 (1-0)
    20:30Stadionul Dr. Constantin RadulescuCluj-Napoca
  4. MidtjyllandCeltic2-1 (0-0, 1-1) e förl
    19:45MCH ArenaHerning
  5. LudogoretsNŠ Mura3-1 (1-0)
    21:00Huvepharma ArenaRazgrad
  6. GalatasarayPSV1-2 (0-1)
    21:00Basaksehir Fatih Terim StadyumuIstanbul
  7. BSC Young BoysSlovan Bratislava3-2 (2-0)
    20:15Stadion WankdorfBern
  8. Crvena ZvezdaFC Kairat5-0 (3-0)
    20:30Stadion Rajko MiticBelgrad
  9. Sparta PragRapid Wien2-0 (1-0)
    20:30Generali Ceská pojištovna ArenaPrag

2021-08-03 Kvalomgång 3

  1. Malmö FFRangers2-1 (0-0)
    19:00Eleda StadionMalmö
  2. Sparta PragAS Monaco0-2 (0-1)
    19:00Generali Ceská pojištovna ArenaPrag
  3. CFR 1907 ClujBSC Young Boys1-1 (1-0)
    21:00Stadionul Dr. Constantin RadulescuCluj-Napoca
  4. PSVMidtjylland3-0 (3-0)
    20:00Philips StadionEindhoven
  5. KRC GenkShakhtar Donetsk1-2 (1-0)
    20:00Luminus ArenaGenk
  6. OlympiacosLudogorets1-1 (0-0)
    22:00Stadio KaraiskakiPireus
  7. Crvena ZvezdaFC Sheriff1-1 (1-1)
    21:00Stadion Rajko MiticBelgrad

2021-08-04 Kvalomgång 3

  1. Spartak MoskvaBenfica0-2 (0-0)
    20:00Otkrytie ArenaMoskva
  2. Dinamo ZagrebLegia Warszawa1-1 (0-0)
    20:00MaksimirZagreb
  3. FerencvárosSlavia Prag2-0 (1-0)
    20:00Groupama ArenaBudapest

2021-08-10 Kvalomgång 3

  1. FC SheriffCrvena Zvezda1-0 (1-0)
    20:00Stadionul SheriffTiraspol
  2. Slavia PragFerencváros1-0 (1-0)
    19:00Sinobo StadiumPrag
  3. Shakhtar DonetskKRC Genk2-1 (1-0)
    20:30OlimpiyskyiKyiv
  4. LudogoretsOlympiacos2-2 (0-1, 2-2) 4-1p
    21:00Huvepharma ArenaRazgrad
  5. MidtjyllandPSV0-1 (0-0)
    20:00MCH ArenaHerning
  6. AS MonacoSparta Prag3-1 (0-0)
    20:00Stade Louis IIMonaco
  7. BSC Young BoysCFR 1907 Cluj3-1 (3-1)
    20:30Stadion WankdorfBern
  8. Legia WarszawaDinamo Zagreb0-1 (0-1)
    21:00Wojska PolskiegoWarszawa
  9. RangersMalmö FF1-2 (1-0)
    20:00Ibrox StadiumGlasgow
  10. BenficaSpartak Moskva2-0 (0-0)
    20:00Estádio da LuzLissabon

2021-08-17 Play-off

  1. Red Bull SalzburgBröndby2-1 (0-1)
    21:00Red Bull ArenaSalzburg
  2. FC SheriffDinamo Zagreb3-0 (1-0)
    22:00Stadionul SheriffTiraspol
  3. AS MonacoShakhtar Donetsk0-1 (0-1)
    21:00Stade Louis IIMonaco

2021-08-18 Play-off

  1. BSC Young BoysFerencváros3-2 (2-1)
    21:00Stadion WankdorfBern
  2. Malmö FFLudogorets2-0 (1-0)
    21:00Eleda StadionMalmö
  3. BenficaPSV2-1 (2-0)
    20:00Estádio da LuzLissabon

2021-08-24 Play-off

  1. FerencvárosBSC Young Boys2-3 (2-1)
    21:00Groupama ArenaBudapest
  2. LudogoretsMalmö FF2-1 (1-1)
    22:00Huvepharma ArenaRazgrad
  3. PSVBenfica0-0 (0-0)
    21:00Philips StadionEindhoven

2021-08-25 Play-off

  1. BröndbyRed Bull Salzburg1-2 (0-2)
    21:00Brøndby StadionBrøndby
  2. Dinamo ZagrebFC Sheriff0-0 (0-0)
    21:00MaksimirZagreb
  3. Shakhtar DonetskAS Monaco2-2 (0-2, 1-2) e förl
    22:00Metalist StadiumKharkiv

2021-09-14 Grupp F

  1. BSC Young BoysManchester United2-1 (0-1)
    18:45Stadion WankdorfBern
  2. Sevilla FCRed Bull Salzburg1-1 (1-1)
    18:45Estadio Ramón Sánchez PizjuanSevilla
  3. Dynamo KyivBenfica0-0 (0-0)
    22:00OlimpiyskyiKyiv
  4. FC BarcelonaFC Bayern München0-3 (0-1)
    21:00Camp NouBarcelona
  5. Villarreal CFAtalanta2-2 (1-1)
    21:00Estadio de la CerámicaVillarreal
  6. Lille OSCVfL Wolfsburg0-0 (0-0)
    21:00Stade Pierre-MauroyVilleneuve-d’Ascq
  7. Malmö FFJuventus0-3 (0-3)
    21:00Eleda StadionMalmö
  8. ChelseaFC Zenit1-0 (0-0)
    20:00Stamford BridgeLondon

2021-09-15 Grupp C

  1. BesiktasBorussia Dortmund1-2 (0-2)
    19:45Vodafone ParkIstanbul
  2. FC SheriffShakhtar Donetsk2-0 (1-0)
    19:45Stadionul SheriffTiraspol
  3. Club BruggeParis Saint-Germain1-1 (1-1)
    21:00Jan BreydelstadionBrugge
  4. Manchester CityRB Leipzig6-3 (3-1)
    20:00Etihad StadiumManchester
  5. LiverpoolAC Milan3-2 (1-2)
    20:00AnfieldLiverpool
  6. Atlético MadridFC Porto0-0 (0-0)
    21:00Wanda MetropolitanoMadrid
  7. Sporting CPAjax1-5 (1-3)
    20:00Estádio José AlvaladeLissabon
  8. InternazionaleReal Madrid0-1 (0-0)
    21:00Stadio Giuseppe MeazzaMilano

2021-09-28 Grupp C

  1. AjaxBesiktas2-0 (2-0)
    18:45Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  2. Shakhtar DonetskInternazionale0-0 (0-0)
    19:45OlimpiyskyiKyiv
  3. RB LeipzigClub Brugge1-2 (1-2)
    21:00Red Bull ArenaLeipzig
  4. Paris Saint-GermainManchester City2-0 (1-0)
    21:00Parc des PrincesParis
  5. AC MilanAtlético Madrid1-2 (1-0)
    21:00Stadio Giuseppe MeazzaMilano
  6. FC PortoLiverpool1-5 (0-2)
    20:00Estádio do DragãoPorto
  7. Borussia DortmundSporting CP1-0 (1-0)
    21:00Signal Iduna ParkDortmund
  8. Real MadridFC Sheriff1-2 (0-1)
    21:00BernabéuMadrid

2021-09-29 Grupp F

  1. AtalantaBSC Young Boys1-0 (0-0)
    18:45Gewiss StadiumBergamo
  2. FC ZenitMalmö FF4-0 (1-0)
    19:45Gazprom ArenaSankt Petersburg
  3. BenficaFC Barcelona3-0 (1-0)
    20:00Estádio da LuzLissabon
  4. FC Bayern MünchenDynamo Kyiv5-0 (2-0)
    21:00Allianz ArenaMünchen
  5. Manchester UnitedVillarreal CF2-1 (0-0)
    20:00Old TraffordManchester
  6. VfL WolfsburgSevilla FC1-1 (0-0)
    21:00Volkswagen ArenaWolfsburg
  7. Red Bull SalzburgLille OSC2-1 (1-0)
    21:00Red Bull ArenaSalzburg
  8. JuventusChelsea1-0 (0-0)
    21:00Allianz StadiumTurin

2021-10-19 Grupp A

  1. Club BruggeManchester City1-5 (0-2)
    18:45Jan BreydelstadionBrugge
  2. BesiktasSporting CP1-4 (1-3)
    19:45Vodafone ParkIstanbul
  3. Paris Saint-GermainRB Leipzig3-2 (1-1)
    21:00Parc des PrincesParis
  4. FC PortoAC Milan1-0 (0-0)
    20:00Estádio do DragãoPorto
  5. Atlético MadridLiverpool2-3 (2-2)
    21:00Wanda MetropolitanoMadrid
  6. AjaxBorussia Dortmund4-0 (2-0)
    21:00Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  7. InternazionaleFC Sheriff3-1 (1-0)
    21:00Stadio Giuseppe MeazzaMilano
  8. Shakhtar DonetskReal Madrid0-5 (0-1)
    22:00OlimpiyskyiKyiv

2021-10-20 Grupp E

  1. FC BarcelonaDynamo Kyiv1-0 (1-0)
    18:45Camp NouBarcelona
  2. Red Bull SalzburgVfL Wolfsburg3-1 (1-1)
    18:45Red Bull ArenaSalzburg
  3. BenficaFC Bayern München0-4 (0-0)
    20:00Estádio da LuzLissabon
  4. BSC Young BoysVillarreal CF1-4 (0-2)
    21:00Stadion WankdorfBern
  5. Manchester UnitedAtalanta3-2 (0-2)
    20:00Old TraffordManchester
  6. Lille OSCSevilla FC0-0 (0-0)
    21:00Stade Pierre-MauroyVilleneuve-d’Ascq
  7. FC ZenitJuventus0-1 (0-0)
    22:00Gazprom ArenaSankt Petersburg
  8. ChelseaMalmö FF4-0 (2-0)
    20:00Stamford BridgeLondon

2021-11-02 Grupp G

  1. VfL WolfsburgRed Bull Salzburg2-1 (1-1)
    18:45Volkswagen ArenaWolfsburg
  2. Malmö FFChelsea0-1 (0-0)
    18:45Eleda StadionMalmö
  3. Dynamo KyivFC Barcelona0-1 (0-0)
    22:00OlimpiyskyiKyiv
  4. FC Bayern MünchenBenfica5-2 (2-1)
    21:00Allianz ArenaMünchen
  5. Villarreal CFBSC Young Boys2-0 (1-0)
    21:00Estadio de la CerámicaVillarreal
  6. AtalantaManchester United2-2 (1-1)
    21:00Gewiss StadiumBergamo
  7. Sevilla FCLille OSC1-2 (1-1)
    21:00Estadio Ramón Sánchez PizjuanSevilla
  8. JuventusFC Zenit4-2 (1-1)
    21:00Allianz StadiumTurin

2021-11-03 Grupp B

  1. AC MilanFC Porto1-1 (0-1)
    18:45Stadio Giuseppe MeazzaMilano
  2. Real MadridShakhtar Donetsk2-1 (1-1)
    18:45BernabéuMadrid
  3. RB LeipzigParis Saint-Germain2-2 (1-2)
    21:00Red Bull ArenaLeipzig
  4. Manchester CityClub Brugge4-1 (1-1)
    20:00Etihad StadiumManchester
  5. LiverpoolAtlético Madrid2-0 (2-0)
    20:00AnfieldLiverpool
  6. Sporting CPBesiktas4-0 (3-0)
    20:00Estádio José AlvaladeLissabon
  7. Borussia DortmundAjax1-3 (1-0)
    21:00Signal Iduna ParkDortmund
  8. FC SheriffInternazionale1-3 (0-0)
    22:00Stadionul SheriffTiraspol

2021-11-23 Grupp E

  1. Dynamo KyivFC Bayern München1-2 (0-2)
    19:45OlimpiyskyiKyiv
  2. Villarreal CFManchester United0-2 (0-0)
    18:45Estadio de la CerámicaVillarreal
  3. FC BarcelonaBenfica0-0 (0-0)
    21:00Camp NouBarcelona
  4. BSC Young BoysAtalanta3-3 (1-1)
    21:00Stadion WankdorfBern
  5. Lille OSCRed Bull Salzburg1-0 (1-0)
    21:00Stade Pierre-MauroyVilleneuve-d’Ascq
  6. Sevilla FCVfL Wolfsburg2-0 (1-0)
    21:00Estadio Ramón Sánchez PizjuanSevilla
  7. Malmö FFFC Zenit1-1 (1-0)
    21:00Eleda StadionMalmö
  8. ChelseaJuventus4-0 (1-0)
    20:00Stamford BridgeLondon

2021-11-24 Grupp C

  1. BesiktasAjax1-2 (1-0)
    20:45Vodafone ParkIstanbul
  2. InternazionaleShakhtar Donetsk2-0 (0-0)
    18:45Stadio Giuseppe MeazzaMilano
  3. Club BruggeRB Leipzig0-5 (0-4)
    21:00Jan BreydelstadionBrugge
  4. Manchester CityParis Saint-Germain2-1 (0-0)
    20:00Etihad StadiumManchester
  5. LiverpoolFC Porto2-0 (0-0)
    20:00AnfieldLiverpool
  6. Atlético MadridAC Milan0-1 (0-0)
    21:00Wanda MetropolitanoMadrid
  7. Sporting CPBorussia Dortmund3-1 (2-0)
    20:00Estádio José AlvaladeLissabon
  8. FC SheriffReal Madrid0-3 (0-2)
    22:00Stadionul SheriffTiraspol

2021-12-07 Grupp A

  1. RB LeipzigManchester City
    18:45Red Bull ArenaLeipzig
  2. Paris Saint-GermainClub Brugge
    18:45Parc des PrincesParis
  3. AC MilanLiverpool
    21:00Stadio Giuseppe MeazzaMilano
  4. FC PortoAtlético Madrid
    20:00Estádio do DragãoPorto
  5. AjaxSporting CP
    21:00Johan Cruijff ArenAAmsterdam
  6. Borussia DortmundBesiktas
    21:00Signal Iduna ParkDortmund
  7. Shakhtar DonetskFC Sheriff
    22:00OlimpiyskyiKyiv
  8. Real MadridInternazionale
    21:00BernabéuMadrid

2021-12-08 Grupp H

  1. FC ZenitChelsea
    20:45Gazprom ArenaSankt Petersburg
  2. JuventusMalmö FF
    18:45Allianz StadiumTurin
  3. BenficaDynamo Kyiv
    20:00Estádio da LuzLissabon
  4. FC Bayern MünchenFC Barcelona
    21:00Allianz ArenaMünchen
  5. AtalantaVillarreal CF
    21:00Gewiss StadiumBergamo
  6. Manchester UnitedBSC Young Boys
    20:00Old TraffordManchester
  7. VfL WolfsburgLille OSC
    21:00Volkswagen ArenaWolfsburg
  8. Red Bull SalzburgSevilla FC
    21:00Red Bull ArenaSalzburg

2022-02-16 Åttondelsfinal

  1. 00:00
  2. 00:00
  3. 00:00
  4. 00:00
  5. 00:00
  6. 00:00
  7. 00:00
  8. 00:00

2022-03-16 Åttondelsfinal

  1. 00:00
  2. 00:00
  3. 00:00
  4. 00:00
  5. 00:00
  6. 00:00
  7. 00:00
  8. 00:00

2022-04-06 Kvartsfinal

  1. 00:00
  2. 00:00
  3. 00:00
  4. 00:00

2022-04-13 Kvartsfinal

  1. 00:00
  2. 00:00
  3. 00:00
  4. 00:00

2022-04-27 Semifinal

  1. 00:00
  2. 00:00

2022-05-04 Semifinal

  1. 00:00
  2. 00:00

2022-05-28 Final

  1. 00:00Gazprom ArenaSankt Petersburg

Lämna en kommentar