Spelschema Champions Hockey League 2023/2024

Tabell Champions Hockey League 2023/2024

Spelschema Champions Hockey League

2023-08-31 Seriespel

  1. Dynamo PardubiceIlves1-3 (0-1, 0-1, 1-1)
    17:30Enteria ArenaPardubice
  2. PelicansVäxjö Lakers HC1-5 (0-1, 1-2, 0-2)
    18:30Isku AreenaLahti
  3. Stavanger OilersFärjestad BK2-4 (1-1, 0-1, 1-2)
    18:00DNB ArenaStavanger
  4. Aalborg PiratesTappara1-2 (0-0, 1-1, 0-0, 0-1)
    19:00Sparekassen Danmark IsarenaAalborg
  5. Adler MannheimHCB Südtirol Alperia4-2 (0-1, 2-1, 2-0)
    19:30SAP ArenaMannheim
  6. EHC Biel-BienneHC Košice3-1 (1-1, 1-0, 1-0)
    19:45Tissot ArenaBiel/Bienne
  7. Dragons de RouenERC Ingolstadt3-5 (1-2, 1-0, 1-3)
    20:00Île LacroixRouen
  8. HC TIWAG Innsbruck – Die HaieGenève-Servette HC5-2 (0-2, 3-0, 2-0)
    20:20TIWAG ArenaInnsbruck

2023-09-01 Seriespel

  1. Ocelári TrinecSC Rapperswil-Jona Lakers6-7 (1-1, 3-1, 2-4, 0-1)
    17:00Werk ArenaTrinec
  2. LukkoBelfast Giants3-1 (0-0, 1-1, 2-0)
    18:30Kivikylä AreenaRauma
  3. Vítkovice RideraEHC Red Bull München4-3 (0-0, 3-1, 0-2, 0-0, 1-0)
    18:30Ostravar ArénaOstrava
  4. Skellefteå AIKEC Red Bull Salzburg4-0 (1-0, 2-0, 1-0)
    19:00Skellefteå Kraft ArenaSkellefteå

2023-09-02 Seriespel

  1. Stavanger OilersVäxjö Lakers HC6-7 (1-1, 1-1, 4-4, 0-0, 0-1)
    15:00DNB ArenaStavanger
  2. TapparaBelfast Giants6-0 (1-0, 3-0, 2-0)
    17:00Nokia ArenaTammerfors
  3. ERC IngolstadtFärjestad BK3-2 (2-1, 1-0, 0-1)
    17:30Saturn ArenaIngolstadt
  4. HC KošiceGenève-Servette HC2-3 (0-0, 2-2, 0-1)
    18:00Steel ArénaKošice
  5. EHC Biel-BienneHC TIWAG Innsbruck – Die Haie6-1 (3-0, 2-1, 1-0)
    18:30Tissot ArenaBiel/Bienne
  6. HCB Südtirol AlperiaIlves1-7 (1-3, 0-4, 0-0)
    19:45Sparkasse ArenaBolzano
  7. Dragons de RouenPelicans3-8 (2-6, 0-1, 1-1)
    20:00Île LacroixRouen

2023-09-03 Seriespel

  1. Ocelári TrinecEHC Red Bull München0-2 (0-0, 0-0, 0-2)
    15:00Werk ArenaTrinec
  2. Adler MannheimEC Red Bull Salzburg3-2 (1-0, 2-0, 0-2)
    16:30SAP ArenaMannheim
  3. Aalborg PiratesLukko2-6 (1-2, 1-3, 0-1)
    17:00Sparekassen Danmark IsarenaAalborg
  4. Vítkovice RideraSC Rapperswil-Jona Lakers4-1 (0-0, 4-1, 0-0)
    17:30Ostravar ArénaOstrava
  5. Skellefteå AIKDynamo Pardubice3-4 (2-2, 1-0, 0-2)
    18:00Skellefteå Kraft ArenaSkellefteå

2023-09-07 Seriespel

  1. TapparaAdler Mannheim2-1 (0-0, 1-0, 0-1, 0-0, 1-0)
    18:30Nokia ArenaTammerfors
  2. Dynamo PardubiceStavanger Oilers5-1 (2-0, 2-1, 1-0)
    18:00Enteria ArenaPardubice
  3. Skellefteå AIKDragons de Rouen0-1 (0-1, 0-0, 0-0)
    19:00Skellefteå Kraft ArenaSkellefteå
  4. HC TIWAG Innsbruck – Die HaieBelfast Giants2-1 (0-0, 1-0, 1-1)
    19:30TIWAG ArenaInnsbruck
  5. Genève-Servette HCHCB Südtirol Alperia6-1 (2-0, 2-0, 2-1)
    19:45Patinoire des VernetsGenève
  6. SC Rapperswil-Jona LakersLukko2-5 (0-3, 0-1, 2-1)
    19:45St. Galler Kantonalbank ArenaRapperswil
  7. EC Red Bull SalzburgERC Ingolstadt1-2 (0-0, 1-2, 0-0)
    20:20Eisarena SalzburgSalzburg

2023-09-08 Seriespel

  1. PelicansVítkovice Ridera4-0 (3-0, 1-0, 0-0)
    18:30Isku AreenaLahti
  2. IlvesOcelári Trinec5-4 (2-0, 1-4, 2-0)
    19:00Nokia ArenaTammerfors
  3. Färjestad BKEHC Biel-Bienne4-1 (0-1, 1-0, 3-0)
    19:00Löfbergs ArenaKarlstad
  4. Växjö Lakers HCAalborg Pirates5-2 (2-0, 1-0, 2-2)
    19:00Vida ArenaVäxjö
  5. EHC Red Bull MünchenHC Košice5-2 (2-0, 2-1, 1-1)
    19:30Olympia-EisstadionMünchen

2023-09-09 Seriespel

  1. TapparaSkellefteå AIK3-5 (2-2, 0-3, 1-0)
    17:00Nokia ArenaTammerfors
  2. Dynamo PardubiceERC Ingolstadt6-1 (4-0, 2-0, 0-1)
    16:30Enteria ArenaPardubice
  3. Genève-Servette HCDragons de Rouen9-1 (3-0, 5-0, 1-1)
    19:45Patinoire des VernetsGenève
  4. Belfast GiantsHCB Südtirol Alperia4-0 (2-0, 1-0, 1-0)
    19:00The SSE ArenaBelfast
  5. EC Red Bull SalzburgStavanger Oilers5-2 (0-0, 4-0, 1-2)
    20:20Eisarena SalzburgSalzburg

2023-09-10 Seriespel

  1. IlvesVítkovice Ridera3-2 (0-2, 2-0, 0-0, 0-0, 1-0)
    16:00Nokia ArenaTammerfors
  2. LukkoAdler Mannheim0-6 (0-3, 0-0, 0-3)
    16:00Kivikylä AreenaRauma
  3. PelicansOcelári Trinec1-3 (0-0, 0-3, 1-0)
    16:00Isku AreenaLahti
  4. Växjö Lakers HCEHC Biel-Bienne4-0 (2-0, 1-0, 1-0)
    15:30Vida ArenaVäxjö
  5. SC Rapperswil-Jona LakersHC Košice5-2 (1-0, 2-1, 2-1)
    15:45St. Galler Kantonalbank ArenaRapperswil
  6. EHC Red Bull MünchenHC TIWAG Innsbruck – Die Haie9-2 (3-1, 3-1, 3-0)
    16:30Olympia-EisstadionMünchen
  7. Färjestad BKAalborg Pirates8-0 (4-0, 0-0, 4-0)
    19:00Löfbergs ArenaKarlstad

2023-10-10 Seriespel

  1. HC KošiceSkellefteå AIK1-2 (0-1, 1-1, 0-0)
    17:30Steel ArénaKošice
  2. IlvesFärjestad BK3-4 (1-1, 1-1, 1-1, 0-1)
    18:30Nokia ArenaTammerfors
  3. EHC Red Bull MünchenLukko1-4 (0-1, 1-1, 0-2)
    19:30Olympia-EisstadionMünchen
  4. ERC IngolstadtVäxjö Lakers HC2-5 (0-1, 1-2, 1-2)
    19:30Saturn ArenaIngolstadt
  5. SC Rapperswil-Jona LakersTappara4-2 (2-0, 0-0, 2-2)
    19:45St. Galler Kantonalbank ArenaRapperswil
  6. Genève-Servette HCDynamo Pardubice3-2 (0-0, 1-0, 1-2, 1-0)
    19:45Patinoire des VernetsGenève
  7. Belfast GiantsEC Red Bull Salzburg1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 1-0)
    19:00The SSE ArenaBelfast

2023-10-11 Seriespel

  1. Vítkovice RideraEHC Biel-Bienne4-3 (1-0, 1-1, 1-2, 1-0)
    17:30Ostravar ArénaOstrava
  2. Stavanger OilersOcelári Trinec2-4 (0-2, 0-0, 2-2)
    18:00DNB ArenaStavanger
  3. Aalborg PiratesHC TIWAG Innsbruck – Die Haie4-6 (0-2, 2-1, 2-3)
    19:00Sparekassen Danmark IsarenaAalborg
  4. Adler MannheimDragons de Rouen3-2 (2-2, 0-0, 1-0)
    19:30SAP ArenaMannheim
  5. HCB Südtirol AlperiaPelicans3-4 (1-1, 2-2, 0-0, 0-1)
    19:45Sparkasse ArenaBolzano

2023-10-17 Seriespel

  1. LukkoGenève-Servette HC3-2 (3-0, 0-1, 0-1)
    18:30Kivikylä AreenaRauma
  2. Växjö Lakers HCSC Rapperswil-Jona Lakers3-2 (0-1, 2-1, 0-0, 1-0)
    19:00Vida ArenaVäxjö
  3. Färjestad BKEHC Red Bull München4-2 (1-0, 1-2, 2-0)
    19:00Löfbergs ArenaKarlstad
  4. ERC IngolstadtVítkovice Ridera0-5 (0-2, 0-1, 0-2)
    19:30Saturn ArenaIngolstadt
  5. HC TIWAG Innsbruck – Die HaieSkellefteå AIK2-4 (0-1, 1-1, 1-2)
    19:30TIWAG ArenaInnsbruck
  6. EHC Biel-BienneTappara6-3 (0-2, 3-1, 3-0)
    19:45Tissot ArenaBiel/Bienne
  7. EC Red Bull SalzburgPelicans1-5 (0-1, 1-2, 0-2)
    20:20Eisarena SalzburgSalzburg

2023-10-18 Seriespel

  1. Ocelári TrinecAalborg Pirates4-0 (2-0, 1-0, 1-0)
    18:00Werk ArenaTrinec
  2. HC KošiceAdler Mannheim1-4 (1-0, 0-2, 0-2)
    18:30Steel ArénaKošice
  3. HCB Südtirol AlperiaStavanger Oilers0-1 (0-0, 0-1, 0-0)
    19:45Sparkasse ArenaBolzano
  4. Dragons de RouenIlves6-1 (2-0, 2-1, 2-0)
    20:00Île LacroixRouen
  5. Belfast GiantsDynamo Pardubice3-2 (1-2, 0-0, 2-0)
    19:00The SSE ArenaBelfast

2023-11-14 1/8-delsfinal

  1. PelicansVítkovice Ridera0-3 ()
    18:30Isku AreenaLahti
  2. Ocelári TrinecSkellefteå AIK4-3 (2-0, 0-1, 2-2)
    18:00Werk ArenaTrinec
  3. ERC IngolstadtVäxjö Lakers HC1-4 (0-2, 1-2, 0-0)
    18:30Saturn ArenaIngolstadt
  4. SC Rapperswil-Jona LakersAdler Mannheim4-1 (2-1, 0-0, 2-0)
    19:45St. Galler Kantonalbank ArenaRapperswil
  5. EHC Biel-BienneFärjestad BK3-5 (1-1, 1-3, 1-1)
    19:45Tissot ArenaBiel/Bienne
  6. HC TIWAG Innsbruck – Die HaieLukko2-2 (0-2, 1-0, 1-0)
    20:20TIWAG ArenaInnsbruck

2023-11-15 1/8-delsfinal

  1. IlvesDynamo Pardubice1-3 (1-1, 0-2, 0-0)
    18:30Nokia ArenaTammerfors
  2. EHC Red Bull MünchenGenève-Servette HC3-2 (2-0, 0-0, 1-2)
    19:30Olympia-EisstadionMünchen

2023-11-21 1/8-delsfinal

  1. Dynamo PardubiceIlves2-2 (0-1, 1-1, 1-0)
    17:30Enteria ArenaPardubice
  2. Vítkovice RideraPelicans1-1 (1-0, 0-0, 0-1)
    18:00Ostravar ArénaOstrava
  3. Skellefteå AIKOcelári Trinec5-2 (1-1, 2-0, 2-1)
    18:00Skellefteå Kraft ArenaSkellefteå
  4. Växjö Lakers HCERC Ingolstadt3-3 (2-1, 0-0, 1-2)
    18:00Vida ArenaVäxjö
  5. Färjestad BKEHC Biel-Bienne6-4 (2-0, 2-2, 2-2)
    19:00Löfbergs ArenaKarlstad
  6. Adler MannheimSC Rapperswil-Jona Lakers1-3 (0-1, 0-1, 1-1)
    19:30SAP ArenaMannheim

2023-11-22 1/8-delsfinal

  1. LukkoHC TIWAG Innsbruck – Die Haie2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0)
    18:30Kivikylä AreenaRauma
  2. Genève-Servette HCEHC Red Bull München3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
    19:45Patinoire des VernetsGenève

2023-12-05 Kvartsfinal

  1. Skellefteå AIKFärjestad BK3-4 (1-1, 0-2, 2-1)
    19:00Skellefteå Kraft ArenaSkellefteå
  2. SC Rapperswil-Jona LakersVítkovice Ridera2-1 (2-1, 0-0, 0-0)
    19:45St. Galler Kantonalbank ArenaRapperswil
  3. Genève-Servette HCVäxjö Lakers HC4-1 (3-0, 1-0, 0-1)
    19:45Patinoire des VernetsGenève

2023-12-06 Kvartsfinal

  1. Dynamo PardubiceLukko4-6 (2-4, 0-1, 2-1)
    18:00Enteria ArenaPardubice

2023-12-12 Kvartsfinal

  1. LukkoDynamo Pardubice2-3 (0-0, 2-1, 0-2)
    18:30Kivikylä AreenaRauma
  2. Vítkovice RideraSC Rapperswil-Jona Lakers5-1 (0-1, 3-0, 2-0)
    18:00Ostravar ArénaOstrava
  3. Färjestad BKSkellefteå AIK1-4 (1-1, 0-0, 0-3)
    19:00Löfbergs ArenaKarlstad
  4. Växjö Lakers HCGenève-Servette HC3-2 (0-0, 1-0, 2-2)
    19:00Vida ArenaVäxjö

2024-01-09 Semifinal

  1. Vítkovice RideraSkellefteå AIK2-4 (2-2, 0-1, 0-1)
    18:00Ostravar ArénaOstrava
  2. Genève-Servette HCLukko2-2 (1-0, 1-2, 0-0)
    20:15Patinoire des VernetsGenève

2024-01-16 Semifinal

  1. LukkoGenève-Servette HC2-3 (2-0, 0-2, 0-1)
    18:30Kivikylä AreenaRauma
  2. Skellefteå AIKVítkovice Ridera1-2 (1-0, 0-1, 0-1)
    19:00Skellefteå Kraft ArenaSkellefteå

2024-02-20 Final

  1. Genève-Servette HCSkellefteå AIK3-2 (3-1, 0-0, 0-1)
    19:30Patinoire des VernetsGenève

Lämna en kommentar